ارسال سریع پیامک کد فعالسازی (کد OTP) + 10% تخفیف


حتما برایتان پیش آمده که در سایتی ثبت‌نام کرده باشید و برایتان یک کد، اس ام اس شده باشد. به این اس‌ام‌اس، پیامک کد فعالسازی یا پیامک احراز هویت یا کد OTP پیامکی می‌گویند. این قابلیت مهم اهمیت بالایی در امنیت سایت‌ها و نرم‌افزارها دارد و در حال حاضر بسیاری از سایت‌های مطرح جهان از آن استفاده می‌کنند.

در این مقاله کوتاه قصد داریم با پیامک کد فعالسازی، کاربردهای آن و افزونه‌هایی که می‌توان با آن کد احراز هویت فرستاد آشنا شویم. پس با ما همراه شوید.

در سامانه ملی پیامک می‌توانید با استفاده از سرویس ارسال پیامک بر اساس پترن (الگو) به لیست سیاه مخابرات، کد احراز هویت پیامک کنید. این روش سرعت بالایی دارد و با آن می‌توانید بدون نیاز به خط خدماتی اختصاصی، به تمام مخاطبان اس‌ام‌اس بفرستید.

بابانوئل در حال درخواست پیامک احراز هویت و پسربچه‌ای در حال وارد کردن پیامک کد فعالسازی

پیامک کد فعالسازی (OTP) چیست؟تصویری درباره پیامک کد فعالسازی یا کد OTP

عبارت OTP مخفف کلمه One-time password یا رمز عبور یکبار مصرف است. اگر تابه‌حال برای مشاهده مسابقات زنده ورزشی وارد سایت آنتن شده باشید، می‌دانید که برای ورود به بخش زنده مسابقات باید با وارد کردن شماره موبایل، خود را احراز هویت کنید. این عمل با استفاده از پیامک کد فعالسازی ملی پیامک انجام می‌شود.

رمز یکبار مصرف یا همان کد OTP، پیامی حاوی اعداد، حروف الفبا یا دیگر کاراکترهاست که به صورت خودکار ایجاد می‌شود و کاربر را برای یک تراکنش یا ورود به سایت، احراز هویت می‌کند. پیامک کد فعالسازی در اعتبار‌سنجی شماره تلفن کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد و از جهت دیگر ثبت‌نام و ورود در سایت و نرم افزارهای مختلف را به راحت‌ترین شکل ممکن فراهم می‌کند. این کدها تنها یکبار قابل استفاده بوده و پس از مدت زمان مشخص (معمولا بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه) فاقد اعتبار خواهند شد.

گاهی برای ورود یا ثبت‌نام در سایت‌ها و حتی انجام تراکنش‌های مالی، پیامکی برایتان فرستاده می‌شود. این اس‌ام‌اس شامل اعداد و کاراکترهایی است که باید آن‌ها را در جای مشخص شده بنویسید تا وارد سایت شوید یا بتوانید تراکنش خود را انجام دهید.

با استفاده از کدهای تایید اعتبار سنجی یا کد تایید پیامکی، شما به وب‌سایت، نرم‌افزار یا بانک اطمینان می‌دهید شخصی که در حال انجام این فعالیت‌هاست، خود شما هستید.

چرا باید از پیامک های کد تایید استفاده کرد؟

در اغلب موارد کاربران برای ورود به یک وب‌سایت از یک نام کاربری و رمز عبور استفاده می‌کنند. حالا اگر به جای رمز عبور هر بار پیامک کد تایید را دریافت کنند و رمز عبور یکبار مصرف داشته باشند، از سرقت رفتن اطلاعاتشان جلوگیری می‌کند. احراز هویت پیامکی می‌تواند برای سایت موسسات و شرکت‌ها، بانکداری الکترونیک و سایر سیستم‌هایی که داده‌های حساس دارند، مفید باشد.

کاربرد کد فعالسازی (OTP)مردی در حال محافظت از وب‌سایت با پیامک احراز هویت

در قسمت قبلی درباره اینکه اصلا چرا باید از رمز عبور یک بار مصرف استفاده کنیم صحبت کردیم و حالا زمان آن رسیده که کاربردهای کد تایید پیامکی را با هم مرور کنیم.

  • احراز هویت کاربران
  • افزایش امنیت سایت
  • تسریع در روند ورود و ثبت‌نام
  • تسهیل بازیابی رمز عبور
  • تشویق کاربران به عضویت در سایت
  • سرعت بالای ارسال پیامک با روش ارسال از طریق پترن

احراز هویت کاربران

ارسال پیامک کد فعالسازی در سایت و نرم افزار برای بخش فروشگاهی سایت و یا نرم‌افزار اهمیت زیادی دارد. با استفاده از این روش کاربرانی که به صورت میهمان وارد سایت می‌شوند می‌توانند بدون الزام به ثبت‌نام شماره موبایل خود را احراز هویت کنند.تصویری از یک سایت ایمن که از رمز یکبار مصرف استفاده می‌کند.

افزایش امنیت سایت

ارسال کد احراز هویت جزو مهم‌ترین موارد حفظ امنیت و کنترل رفتار کاربران است. مثلا فرض کنید کسی با یک کارت بانکی دزدی می‌خواهد از یک فروشگاه آنلاین خرید کند. اگر آن فروشگاه از پیامک کد فعالسازی استفاده کند، کد تایید به دست آن شخص نمی‌رسد و از خرید غیرمجاز جلوگیری می‌شود.

تسهیل در روند ورود و ثبت‌نام

افراد اغلب دوست دارند برای ورود یا ثبت‌نام در یک سایت، فرآیند ساده‌ای را طی کنند. بنابراین باید تا جایی که می‌توانید ورود و عضویت در سایت را برای کاربران و مشتریان ساده کنید. با استفاده از رمز عبور یکبار مصرف، کاربران در کمترین زمان ممکن در سایت عضو می‌شوند و مراحل زیاد ثبت‌نام و سیستم ورود پیچیده، آن‌ها را از عضویت در وب‌سایت دل‌زده نمی‌کند و در نهایت باعث افزایش بازخورد کسب‌وکار دیجیتال شما می‌شود.

همانطور که قبل‌تر نیز گفته شد، ارسال کد تأیید پیامکی بسیار مهم بوده و می‌بایست برای تمامی شماره‌هایی که با سایت‌ها و یا نرم افزارهای مختلف در تعامل هستند ارسال گردد و در صورت عدم ارسال موفقیت‌آمیز، روند خرید یا فعالیت‌های دیگر کاربران در سایت و یا نرم افزار مختل خواهد شد.

به همین دلیل به مشتریان ملی پیامک پیشنهاد می‌شود برای ارسال پیامک OTP از سرویس ارسال پیامک از طریق الگو (پترن) استفاده کنند.

فردی در حال احراز هویت پیامکی با استفاده از رمز یکبار مصرف otp است.روش‌های ارسال پیامک کد فعالسازی (OTP)

ارسال پیامک کد اعتبار سنجی به 3 روش در وب سرویس ملی پیامک قابل انجام است که به ترتیب آن‌ها را توضیح خواهیم داد. حالا شما بر اساس نیازتان می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کرده و استفاده کنید.

در تمامی موارد ارسال کد تایید اعتبار سنجی به لیست سیاه مخابرات (ارسال پیامک بر اساس الگو) نیز انجام می‌گیرد.

ارسال پیامک بر اساس پترن (وب سرویس خدماتی اشتراکی)

هنگامی که یک پنل پیامکی و خط خریداری می‌کنید، خط به صورت پیش‌فرض تبلیغاتی است و نمی‌توان از آن به لیست سیاه (کسانی که پیامک‌های تبلیغاتی را مسدود کرده‌اند) کد OTP فرستاد. در این حالت یا باید خط تبلیغاتی خود را به خط خدماتی تبدیل کنید که فرآیندی زمان‌بر است و یا از وب‌سرویس خدماتی اشتراکی استفاده کنید.

در این روش باید یک بار الگوی مورد نظرتان را در پنل کاربری ملی پیامک درج کنید و پس از تایید آن توسط واحد اداری، می‌توانید پیامک‌های خود را ارسال کنید. برای آشنایی کامل با درج الگو برای ارسال پیامک کد فعالسازی از خطوط خدماتی اشتراکی ملی پیامک بهتر است ویدیو زیر را تماشا کنید.

با توجه به توضیحات ارائه شده در ویدیو بالا، پس از آن‌که در پنل کاربری پیامکی لیست ویژه را درج کردید، باید الگوی پیامکی خود را هم مشخص کنید. برای این کار از قسمت ابزار ویژه -> وبسرویس خدماتی می‌توانید مطابق با توضیحات ویدیو با کلیک بر روی گزینه “درج متن جدید” الگوهای خود را وارد کنید.

نمونه پیامک کد فعالسازی می‌تواند به شکل زیر باشد:

“کاربر گرامی کد تأیید شما {0} می‌باشد.

melipayamak.com”

ارسال پیامک کد فعالسازی در زبان‌های برنامه نویسیارسال پیامک کد فعالسازی در زبان‌های برنامه نویسی

اگر در حال توسعه نرم افزار یا وبسایتی هستید و در پروژه خود به پیامک احراز هویت یا پیامک فعالسازی نیاز دارید، می‌توانید از قسمت مستندات ارسال پیامک در پنل ملی پیامک استفاده کنید. نمونه کدهای موجود در این قسمت برای راحتی کار شما آماده شده‌اند تا بدون نیاز به کدنویسی، از آن‌ها بهره ببرید.

در صورتیکه زبان برنامه‌نویسی موردنظر شما php ، #C و یا java کنسول ملی پیامک امکان ارسال کد تائید خودکار را به راحتی در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین تمامی نمونه کدهای مربوط به زبان‌های برنامه نویسی و فریمورک‌های متفاوت، در گیت هاب ملی پیامک نیز قرار داده شده‌اند.

متدهای مربوط به ارسال پیامک از سرویس‌های SOAP و REST پشتیبانی می‌کنند. بنابراین کاربران بر اساس نیازی که دارند می‌توانند از هر کدام از روش‌های ارائه شده برای ارسال ارسال پیامک کد فعالسازی استفاده کنند.

ارسال پیامک کد فعالسازی از طریق URL

ممکن است است سایت و یا نرم افزار شما ارسال پیامک را از طریق url انجام دهد. بصورت معمول ارسال پیامک کد فعالسازی در این روش بر اساس متد GET بوده که در ادامه الگوی ارسال پیامک از طریق url قرار می‌گیرد:

در آدرس بالا پارمترهای ارسال کد تایید اعتبار سنجی OTP به شرح زیر هستند.

username : نام کاربری مربوط به پنل کاربری در سامانه ملی پیامک

password : رمز عبور مربوط به پنل کاربری در سامانه ملی پیامک

text : این قسمت همان متغیرهای درج شده در الگو یا پترن وب سرویس خدماتی هستند.

در صورتی‌که بیش از یک متغیر در متن وجود داشته باشد، متغیرها را با کاراکتر ; (نقطه ویرگول) از هم جدا کنید.

bodyId : کد متن مربوط به الگوی درج شده در پنل کاربری در بخش وب سرویس خدماتی

به‌عنوان مثال یک الگو در پنل کاربری با نام کاربری و رمز عبور test داریم که کد متن (bodyId) آن 12345 است. بنابراین الوی باید به شکل زیر نوشته شود:

“کاربر گرامی {0} کد تأیید ورود شما {1} می‌باشد.

Melipayamak.com”

متغیر {0} : نام کاربر

متغیر {1} : کد تأیید ورود

url ارسال پیامک کد فعالسازی به‌صورت زیر تکمیل می‌گردد.

افزونه ارسال پیامک احراز هویتافزونه ارسال پیامک احراز هویت

اگر سایت شما با سیستم‌های مدیریت محتوا (cms) گوناگونی همچون وردپرس، جوملا، اپن کارت، whmcs و … ساخته شده باشد، برای ارسال پیامک افزونه‌های متنوعی در اختیار شماست. در بخش آزمایشگاه افزونه ملی پیامک می‌توانید به چندین افزونه ارسال پیامک احراز هویت دسترسی داشته و از آن‌ها بهره‌مند شوید.

تمامی این پلاگین‌ها قابلیت ارسال پیامک از طریق الگو را دارند و بنابراین مشکلی بابت ارسال پیامک کد اعتبار سنجی به لیست سیاه مخابرات وجود نخواهد داشت.

افزونه‌های ارسال پیامک کد فعالسازی عبارتند از:

  • دیجیتس : این افزونه پرکاربردترین پلاگین در وردپرس و ووکامرس برای ارسال پیامک برای ثبت‌نام و ورود است. این پلاگین با ارائه تنظیمات متنوع ایجاد صفحه ورود و ثبت‌نام دلخواه را برایتان آسان می‌کند. همچنین در بخش تسویه حساب ووکامرس نیز قابلیت استفاده از کد تأیید را ارائه می‌دهد.
  • ارسال پیامک گرویتی فرم : یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های وردپرسی است که با استفاده از آن می‌توانید فرم‌های متنوع به همراه اطلاع رسانی پیامکی را داشته باشید. یکی از ویژگی‌های این افزونه قابلیت ارسال پیامک کد فعالسازی قبل از تکمیل فرم است.
  • افزونه کد تأیید جوملا : با استفاده از این پلاگین در سیستم مدیریت محتوای جوملا می‌توان کد تایید پیامکی برای ورود و عضویت در سایت فرستاد.
  • افزونه تأیید شماره موبایل whmcs : این ماژول پرکاربرد در سیستم whmcs کاربران را ملزم به احراز هویت شماره موبایل خود پس از ثبت‌نام می‌کند تا در صورت عدم انجام این کار به بخش‌هایی از پنل کاربری که مدیر سایت مشخص کرده است، دسترسی نداشته باشند.

کلام آخرفردی در حال استفاده از کد otp

در این مقاله در مورد ارسال کد فعالسازی از طریق پیامک صحبت کردیم و روش‌های مختلف ارسال آن را در سامانه ملی پیامک شرح دادیم.

با استفاده از ارسال کد تأیید اعتبارسنجی در سایت یا نرم افزار خود می‌توانید امنیت سیستم را افزایش دهید، کاربران را از طریق شماره موبایل احراز هویت کنید، ثبت‌نام و ورود سایت را به ساده‌ترین شکل ممکن پیاده سازی نموده و کاربران بیشتری را به عضویت در سایت خود تشویق کنید.

در کنار این ویژگی‌ها با استفاده از سرویس ارسال پیامک از طریق الگو هم پیامک‌های خود را به تمامی شماره‌ها (حتی شماره‌های موجود در لیست سیاه مخابرات) ارسال کنید. اگر هنگام ارسال پیامک کد فعالسازی به مشکلی برخوردید یا سوالی برایتان به وجود آمد، می‌توانید با ارسال تیکت از کارشناسان پشتیبانی ملی پیامک کمک بگیرید.


سوالات متداول

برای ارسال پیامک احراز هویت باید از چه پنل پیامکی استفاده کنم؟

برای استفاده از وب سرویس خدماتی می پیامک می‌توانید از تمام پنل‌ها به جز پنل پایه بهره‌مند شوید. درواقع می‌توانید پنل اقتصادی یا بالاتر را خریداری کنید تا به وب سرویس خدماتی دسترسی داشته و بتوانید ارسال پیامک از طریق الگو را اجرا کنید.

آیا برای ارسال کد otp نیاز است سایت اینماد داشته باشد؟

برای ارسال پیامک رمز یک بار مصرف با استفاده از ارسال پیامک با پترن نیازی به داشتن اینماد نیست. اما اگر بخواهید خط تبلیغاتی را به خط خدماتی تبدیل کنید (بسته به خط و اپراتور مربوطه) شاید داشتن اینماد الزامی باشد.

آیا استفاده از کد اعتبارسنجی پیامکی خطراتی هم دارد؟

با توجه به کلابرداری‌های پیامکی باید هنگام دریافت پیامک احراز هویت نهایت دقت را به خرج داد تا قربانی فیشینگ پیامکی نشویم.منبع:https://www.melipayamak.com/blog/posts/sms-verification-code/

,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها